Perkusjonalia wzbogacają kompozycje


instrumenty perkusyjneNowoczesna muzyka popularna pełna jest nowych brzmień, które często generowane są przez komputery i syntezatory. Wielu muzyków sięga jednak po tradycyjne instrumenty perkusyjne, które posiadają oryginalne brzmienie.

Różnorodne perkusjonalia pochodzą zazwyczaj z kultury ludowej i dawniej pełniły funkcje praktyczne. Należą do nich dzwonki, które kiedyś zawieszane były na szyjach zwierząt czy grzechotki służące do odstraszania złych duchów. Wielość tradycyjnych instrumentów ludowych powoduje, że muzycy i kompozytorzy mogą sięgać do niezliczonego bogactwa oryginalnych brzmień.

Tradycyjne instrumenty ludowe były zazwyczaj produkowane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, skóra czy nasiona roślin. Dlatego posiadają niepowtarzalne brzmienie, które bierze się właśnie z unikalności materiałów konstrukcyjnych.

Wieloma różnymi perkusjonaliami posługują się zazwyczaj kompozytorzy i wykonawcy muzyki filmowej. Ludowe instrumenty perkusyjne mogą świetnie naśladować odgłosy znane z przyrody. Imitowanie naturalnych dźwięków dodaje muzyce niezwykłego charakteru. Instrumenty perkusyjne o pochodzeniu ludowym można usłyszeć zarówno w kompozycjach muzyki poważnej, jak i nagraniach nowoczesnych. Zespoły taneczne wykorzystują perkusję do podkreślania rytmu w tańcach regionalnych.

Dzwonki – jaki to instrument?
Talerze perkusyjne – tajemnice producentów