vinyle

Powstanie, schyłek i renesans vinylów


Płyty gramofonowe, czyli vinyle, były kiedyś powszechne. Później stały się czymś w rodzaju specjalnych edycji, gdyż wyparły je płyty CD. Obecnie w czasach kiedy zanikają płyty CD z racji nośników elektronicznych, vinyle wracają coraz częściej do fanów najróżniejszej muzyki. Sama dostępność zarówno płyt jak i urządzeń do ich odtwarzania, znacznie się zwiększyła.

Pochodzenie vinyli i ich schyłek

płyta winylowa

Wynalazcą znanej dzisiaj płyty vinylowej był, w 1887 roku, Emil Berliner, niemiecki i amerykański wynalazca oraz przemysłowiec. Z początku płyty nagrywano, robiąc faliste linie na grubej warstwie sadzy i utwardzając ją, z czasem jednak zaczęto używać techniki tłoczenia w wulkanizowanym kauczuku oraz pył szelak. Kolejni wynalazcy byli autorami poszczególnych części do gramofonu w postaci, jaką dzisiaj znamy. Po wielu ulepszeniach vinyl znalazł zastosowanie w kinematografii. Od 1946 roku płyta gramofonowa zaczęła się bardzo rozpowszechniać i zaczęto jej produkcję z wykorzystaniem polichlorku vinylu. Przez kolejne dekady ulepszano proces tworzenia, rejestracji i odtwarzania płyt. W latach 80. płyta kompaktowa wyparła stopniowo vinyle, lecz jak się okazało nie w pełni. Nadeszły bowiem czasy współczesne.

Renesans vinylów w czasach współczesnych

Druga dekada XXI wieku była czasem wielkiego rozpowszechniania się cyfrowej muzyki i streamingu. Płyty kompaktowe stopniowo znikały. Choć dla audiofilów vinyl zawsze był nie do zastąpienia, dopiero teraz popularność tych nośników znowu zainteresowała masowych odbiorców. Tym bardziej że dla pokolenia ludzi niepamiętających vinylów było to coś ciekawego i nowego. Obecnie zarówno gramofony jak i płyty vinylowe są dostępne na Winylownia.pl. Same urządzenia łączą w sobie technologię starą i nową, dając dostęp do każdego typu nośników.

Jaką perkusje kupić dziecku na początek?
Posłuchaj klasyki rocka na winylu