Talerze perkusyjne – tajemnice producentów


talerze maleProducenci talerzy perkusyjnych nie są skłonni do dzielenia się szczegółami związanymi ze składem stopów brązu, z jakich wykonane są ich produkty. O ile w przypadku tanich, niskich serii mamy do czynienia głównie z mosiądzem i wykonaniem maszynowym, tak w seriach drogich dominują trzy stopy brązu (B8 B12 i B20) i ręczne wykonanie blach.

Szlachetne brzmienia wynikają z wiekowych receptur
Co ciekawe, najwyższe serie talerzy perkusyjnych, pomimo ręcznego wykonania potrafią zapewnić powtarzalność brzmień – kryterium bardzo ważne dla perkusistów wzorujących się na sławnych muzykach, chcących osiągnąć „ich” brzmienie. Dzieje się to przede wszystkim dzięki ścisłemu przestrzeganiu dawnych receptur. Drobne niuanse w brzmieniu mogą się jednak pojawić, dlatego doświadczeni perkusiści dobierają blachy do zestawu, „obstukując” je indywidualnie, mając do dyspozycji często kilkadziesiąt egzemplarzy z tej samej serii.

Wyjątek stanowią instrumenty z krajów Bliskiego Wschodu. W przypadku blach tureckich bogactwo tajemnych receptur wydaje się nie mieć końca. Talerze perkusyjne tureckich producentów mają często zastosowanie w muzyce jazzowej – tutaj powtarzalności brzmieniowej nie ma i dwa egzemplarze z tej samej serii mogą się znacząco różnić.

Perkusjonalia wzbogacają kompozycje
Automat perkusyjny w muzyce elektronicznej