Najpopularniejsi wykonawcy polish jazz


Polish jazz tętni dziś życiem: Stańko, Namysłowski i Urbaniak znaleźli swoich godnych następców. Przedstawiciele nowej fali polskiego jazzu zwracają na siebie uwagę na festiwalach i koncertach klubowych, wydają ciekawe płyty, nagrywane w dynamicznych studiach. Ponieważ w dzisiejszych czasach nie trzeba czekać na swoją kolej w polskim studiu nagrań, aby zostać zauważonym.

Polish jazz: Maciej Obara Quartet – Three Crowns

Wygląda na to, że kariera Macieja Obary osiągnęła punkt zwrotny. W ciągu nieco ponad dwóch lat muzyk nagrał dwa albumy dla prestiżowego studia ECM w Monachium. Z kwartetem, którego członkowie należą obecnie do światowej czołówki muzyków jazzowych.

Maciej Obara, Dominik Vanja, Ole Morten Vagan i Gard Nilssen – w takiej grupie nie ma miejsca na słabości. Zespół z każdym dniem staje się silniejszy.

Tytuł „Trzy Korony” odnosi się do najwyższego szczytu Pienin Centralnych w Beskidach Zachodnich, zwanego Trzema Koronami. Polish jazz jak widać może być bardzo inspirujący.

Kompozycje na nowej płycie oparte są na języku muzycznym Henryka Mikołaja Góreckiego, osobistych doświadczeniach Macieja Obary, a także na przyrodzie.

Polish jazz: Piotr Damasiewicz & Power of the Horns Ensemble

Wreszcie, mamy współczesny big band. Jej lider, trębacz z Wrocławia, podczas półrocznej pielgrzymki w 2019 r. przejechał cztery tysiące kilometrów. Dawał improwizowane koncerty w kościołach, kaplicach i na wolnym powietrzu. Nagrał wiele ciekawych dźwięków, które wkrótce zamierza zaprezentować publiczności.

Dwanaście lat wcześniej Damasiewicz zaprosił młodych muzyków z Wrocławia do wspólnego tworzenia muzyki improwizowanej. Zespół „Power of the Horns” szybko wywalczył sobie własną niszę na polskiej scenie niezależnej. Jak wyjaśnia lider zespołu, najpierw trzeba było wyzwolić energię improwizacji.

Szkielet brzmienia zawsze stanowiła silna sekcja dęta: Maciej Obara (saksofon altowy), Gerard Lebik (saksofon tenorowy), Adam Pindur (saksofon sopranowy), Paweł Niewiedomski (puzon) i Piotr Damasiewicz (waltornia).

Dlaczego warto kupować płyty winylowe na wyprzedaży?
Płyty winylowe na prezent, gdzie je kupić?