Nauka gry na perkusji w wieku dorosłym


W naszym społeczeństwie bardzo rozpowszechnione jest mniemanie, że naukę gry na jakimkolwiek instrumencie należy rozpocząć w okresie wczesnego dzieciństwa – później taka edukacja całkowicie mija się już z celem. Tymczasem nauczyciele muzyki niestrudzenie walczą z podobnymi stereotypami: ich zdaniem, nauka gry na perkusji czy pianinie może się rozpocząć nawet w wieku emerytalnym, i w dalszym ciągu będzie przynosiła uczniowi mnóstwo zadowolenia.

Edukacja muzyczna – dlaczego warto?

Istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których podjęcie kształcenia muzycznego (np. nauki gry na perkusji) okaże się korzystne dla ludzi dorosłych.

Po pierwsze, edukacja taka zapewnia udział w szeroko pojętej kulturze. Na co dzień większość populacji zupełnie ignoruje tę sferę aktywności, koncentrując się (zapewne zupełnie słusznie) na życiu praktycznym i zarabianiu pieniędzy. Aby jednak poczuć się zrelaksowanymi i szczęśliwszymi, ludzie potrzebują jakiejś odskoczni, czegoś zupełnie innego – i takich doznań może im dostarczyć właśnie systematyczna nauka gry na perkusji z dobrych źródeł.

Po drugie, kontakt z instrumentem niezwykle korzystnie wpływa na koordynację ruchową oraz aktywność mózgu. Z tego powodu bywa polecany seniorom, którzy dzięki niemu mają szansę dłużej pozostać w dobrej kondycji, świetnie się przy tym bawiąc.

Podejmując naukę gry na perkusji w weku dojrzałym, nie powinniśmy raczej oczekiwać, że zostaniemy wirtuozami – taki poziom biegłości zarezerwowany jest dla tych, którzy obcują z instrumentem od wielu lat. Możemy natomiast spodziewać się świetnej zabawy, połączonej z wieloma korzyściami zdrowotnymi.

Marakasy-historia i technika gry
Dobra perkusja elektroniczna do nauki gry?