Od czego zacząć przygodę z płytami winylowymi z muzyka klasyczną

Od czego zacząć przygodę z płytami winylowymi z muzyka klasyczną


Muzyka klasyczna to ogromna przestrzeń melodii i rytmów, nastrojów, emocji i różnorodnych brzmień. Dla słuchaczy, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z muzyka instrumentalną może wydać się labiryntem dezorientującym podróżnika po krainie dźwięku. Dlatego, by uniknąć zniechęcenia już na początku tworzenia kolekcji klasycznej warto rozpocząć według planu.

Zacznij od Bacha?

Dla każdego melomana, który posiada płyty winylowe z muzyką klasyczną oczywistym jest fakt, że istnieją dzieła łatwiejsze i trudniejsze w odbiorze. Nie warto od początku angażować się w rozbudowane symfonie lub wieloaktowe opery Wagnera. Znawcy są zgodni, że przygodę ze światem muzyki klasycznej najlepiej rozpocząć od form prostszych, mniej skomplikowanych i krótszych.

Wiele płyt winylowych z nagraniami klasycznymi zawiera kompilacje znanych melodii, wyjątków z najczęściej wykonywanych i lubianych przez publiczność utworów. Krótkie formy to sprawdzian, któremu podołali najwięksi mistrzowie muzyki. Warto poznać miniatury i wyjątki Bacha, Mozarta czy Chopina.

Zacznij od Bacha?
źródło: winylownia.pl

A może muzyka filmowa?

Muzyka symfoniczna często gości na srebrnym ekranie. Najwięksi kompozytorzy oprawy muzycznej filmów, tacy jak James Horner czy Howard Shore tworzą genialne ścieżki dźwiękowe oparte na orkiestrze. To łatwo wpadające w ucho motywy, które poza obrazem bronią się zaskakująco dobrze. Jeśli ktoś nie ma przekonania do muzyki klasycznej powinien sięgnąć do ścieżek dźwiękowych filmów. To przyzwyczai ucho do muzyki opartej na klasycznych wzorach.

Czy warto inwestować w płyty winylowe?
Winyle hip hop a niesamowite brzmienie muzyki